Tarif

dans/performans

Proje hakkında

LisbonBrezilyalı ve Türk sanatçıları bir araya getiren disiplinler arası proje “Tarif”, Lizbon’da koreografi üzerine eğitim alan Julia Salaroli ve Sezen Tonguz birbirileriyle Portekizce ve İngilizce pratik yaparlarken ülkeleri arasındaki kültürel benzerlikler ve farklar, özellikle de yemek kültürünün ön plana çıktığını fark edip bunu sahneye taşımaya karar vermesiyle başlamıştır.

Brezilya Kültür Bakanlığı, Ulusal Sanat Vakfı’nın desteği ile 2012 yılı başında yoğun bir şekilde çalışmalarına Lizbon’da başlayan sanatçılar İstanbul’daki araştırma sürecinin ardından Brezilya’nın Espirito Santo eyaletinde çalışmalarına devam edip toplam 10 gösteri yapmıştır.

“Tarif” seyircilerin performansın bir parçası olduğu farklı duyulara hitap eden bir deneyim ve her gösteride yeni bir dünya haritası önerir. Bir dünya haritası üzerinde dansçıların kendilerini konumlandırmaları ile başlar. Sınırlar dansçıların hareketlerine belli bir dengesizlik hali getirir. Devamında ise kokuları ile seyirciyi saran baharatlar ile yeni bir dünya haritası önerir ve coğrafyaları saptırmaktan kaçınmazlar. Seyirciler bu yerleştirme performansı mekanda serbestçe dolaşarak farklı açılardan, istediği uzaklıktan izleyebilir.

Gösteri mekanının özellikle küçük ve samimi olmasına dikkat eden sanatçılar ikinci bölümde seyircileri gösterinin içine davet eder. Alışıldık seyirci düzeni olmayan mekanda seyirciler adeta misafir edilir. Bir tatlı tarifinin malzemelerini vermeye başlayan dansçılar kültürler arası etkileşimi, değişimi, melezleşmeyi vurgularken gerçekte nereden geldiğimizin, nereye ait olduğumuzun önemini sürekli sorgulamaktadırlar sanki.

Farklı duyulara hitap etmeyi amaçlayan performans boyunca Marcus Neves ve Sinan Kestelli tarafından Brezilya ve Türkiye’de kaydedilen ve düzenlenen sesler bu duysal deneyimi tamamlar.

Konsept ve performans: Julia Salaroli, Sezen Tonguz
Ses tasarımı: Marcus Neves, Sair Sinan Kestelli
Video: Fabíola Melca

Destekleyenler

logosweb

%d blogcu bunu beğendi: